კავკასიაში მიმდინარე საფრთხეები
თითქოსდა წყნარად უნდა დაწყებულიყო 1 ოქტომბერი კავკასიის რეგიონისთვის, მაგრამ ერთდროულად საქართველოშიც და აზერბაიჯანშიც მნიშვნელოვანი მოვლენები მოხდა.
საქართველოში დაიჭირეს ექს პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი, რომელსაც მრავალ დანაშაულში ედება ბრალი. ერთ-ერთი სამხედრო დანაშაულიცაა, ყველასათვის კარგად ცნობილია მისი ხისტი ხასიათი და თუ მოხდა ისე, რომ კარტები ნაციონალური მოძრაობის სასარგებლოდ გაიშალა და მიშა ისევ ქვეყნის სათავეში მოექცა ვიხილოთ ახალი ომი რუსეთ საქართველოს მონაწილეობით, თანაც მიშა უკრაინიდან ჩამოვიდა სადაც დღემდე ომია და მეორე ფრონტი სულ უფრო რეალური ხდება. ზელენსკიმ თავის საგარეო უწყებაში ფორმალურად, მაგრამ მაინც საქართველოს ელჩი დაიბარა.
ცხელი წერტილი შეიძლება გაჩნდეს ასევე აზერბაიჯანშიც, სადაც 4 დღის წინ ყარაბაღის ბოლო ომის დაწყებიდან 1 წელი აღინიშნა. ამ ომის მთელი პერიოდის განმავლობაში აზერბაიჯანს შემთხვევით თუ განზრახ ჭურვები ირანის ტერიტორიაზეც უცვიოდა, რასაც ირანი თავიდანვე უკმაყოფილებით ხვდებოდა, ამას დამატებული მისი რუსეთთან მოკავშირეობა, ხოლო აზერბაიჯანის თურქეთთან და ისრაელთან თანამშრომლობა საკმაო საფუძველს იძლევა ვიფიქროთ, რომ სულ მალე ეს რეგიონი კიდევ ერთხელ გადაიქცევა ცხელ წერტილად.
შედეგად უნდა ითქვას, რომ სანამ ნატოს შეეხება კონფლიქტი მანამდე ყველაფერი "ხსნილია" და არაფერი უნდა გაგვიკვირდეს.